​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Feature
HomeAbout Us

Board of ​​Directors

Our Board assu​​​​​​​​mes overall responsibility for corporate governance practices within GPC and monitors the performance of the organisation, our management and employees.

The Board, in conjunction with the Chief Executive Officer, establish and implement our operational, financial and strategic direction as outlined in our one year, five year and long term plans.

Ongoing government, customer, community and employee consultation assists the Board to enact the corporate objectives defined in these plans.

Leo M Zussino - Chairman ​BE, MBA

Leo Zussino, Chairman of Gladstone Ports Corporation's Board of Directors

 

 

During the past 30 years Leo has held senior executive and non-executive positions in both private and public sectors. He has extensive experience as a non-executive Chairman of Australian and Queensland Government and Industry Boards, and is a past CEO of GPC (2000 to 2013). Leo has a strong track record in strategic and corporate planning, and major economic infrastructure project acilitation and delivery. This has provided solid commercial outcomes, resulted in perational excellence, created robust commercial partnerships, and led to long-term successful industrial and Government relationships. 

Leo has served as:

                    • ​​​​Chairman, Australian Maritime Safety Authority, 2008 to 2014
                    • Chairman, Gladstone Economic & Development Board, 2001 to 2012
                    • President, Ports Australia, 1996 to 1998
                    • Chairman, Queensland Ports Authority Association, 1992 to 1999
                    • Council Member, CQ university, 1990 to 2001
                    • Chairman, Gladstone Port Authority, 1990 to 1999

In addition to being Chairman of the Board, Leo is a member of the Audit and Compliance Committee and Chairman of the Human Resources Committee.

Appointed Chairman 15 September 1990 to 30 June 1999. Reappointed as Chairman 1 October 2015 to 30 September 2018.

Grant Cassidy FAICD

Grant Cassidy, board director at Gladstone Ports Corporation

 

Grant has over 14 years' experience in the Gladstone area tourism industry, gained as managing director of the Cassidy Hospitality Group, a specialist group which owns and operates accommodation and restaurant businesses in the region. His 15 year's media experience provides a depth of understanding  of sales, marketing and media management. As a very active and long-term contributor to the area's community organisations Grant understands local issues, having been Chairman of Capricorn Enterprise – the region's peak tourism and economic development organisation and as a former member of the Tourism Queensland Board. In the latter role he chaired the Audit and Risk Committee. Grant has also previously held board positions with organisations such as Rockhampton Girls Grammar School and​ CQ university Australia. Recently, Grant was one of the three Rockhampton representatives to attend The Queensland Plan forums. Grant is a member of the Audit and Compliance Committee.

Appointed 1 October 2015 until 30 September 2018.


Peter​ Corones AM

Peter Corones, board director at Gladstone Ports Corporation

A business proprietor and company director, Peter's strong background spans 40 years of extensive commercial and community experience.

Over the past three decades he has been a member of, or served in titled executive and non-executive roles on, a number of key Boards and Authorities  in the region. Current roles include Chairman of Gladstone Area Group Apprentices Limited (GAGAL) and Governor in Council appointee to the CQ university Council. Peter served on the City of Gladstone Council for more than 20 years, was Mayor for 14 years, and is a past Director of GPC. Peter was:

                      • ​​Awarded a Centenary Medal for distinguished service to local government (2001).
                      • Awarded a Medal of the Order of Australia (2009) for service to the Gladstone Region community.

​Gladstone born, Peter has significant knowledge of the region's economic and industry development; ports; tourism, promotion, administration; project and community facilitation and understands the characteristics and challenges of the region. Peter is a member of the Human Resources Committee.

Appointed Director 1 July 1994 for two years and extended to 30 June 1999. Reappointed from 1 July 1999 until 30 June 2003; reappointed from 1 July 2003 to 30 June 2005; reappointed from 1 July 2005 t30 September 2007; reappointed from 1 October 2007 to 30 September 2009; reappointed from 1 October 2009 until to 30 September 2012. Peter ceased as Director on 16 August 2012. Appointed in 1 October 2015 until 30 September 2018.


Gail Davidson ​GAICD

Gail Davidson, board director at Gladstone Ports Corporation

 

Gail has held management roles in a number of areas for over 40 years and until July 2016 was the Executive General Manager Disability and Community Services for Endeavour Foundation. Gail has been involved  in the disability sector for over 26 years, having previously worked in the hospitality and health sectors. She has been a member of the Gladstone Foundation Board of Advice and has been a member of the Disability Council of Queensland, the Gambling Community Benefit Fund, under Treasury, the Complaints Management Quality Committee advising the Minister and was the Inaugural Chair of the Regional Disability Council of Central Queensland.

At present she is also a Queensland representative in Canberra on policy matters for the National Disability Service and has recently been appointed to the Board of Mercy Community Services in Brisbane. She has qualifications in management, is a graduate of the Australian Institute of Company Directors and is continuing her studies. Gail is a member of the Human Resources Committee.

Appointed 1 October 2008 until 30 September 2011. Reappointed from 1 October 2011 until 30 September 2014. Reappointed from 2 October 2014 until 30 September 2017.


Peta Jamieson GRADCERTBA, BA (HONS), BA, MSCENVMGT​

Peta Jamieson, board director at Gladstone Ports Corporation

 

 

Peta has over 20 years' experience in Queensland State Government; Brisbane City Council and the Local Government Association of Queensland (LGAQ), and is the director of her own management consultancy. She has a breadth of both executive and operational experience, and a clear understanding of how government, its policies, and processes work. Peta is a strong advocate for the Bundaberg and Wide Bay Burnett Region. She is actively involved with community, commercial and government bodies such as the Wide Bay Burnett Regional Organisation of Councils, Starfire Solutions, and North Burnett Regional Council on local and regional projects and initiatives. Peta is also a director on the Wide Bay Hospital and Health Board and a member of its Finance Committee, and is an Executive Member, St Luke's Anglican School Parents and Friends Association. Peta is a member of the Human Resources Committee.

Appointed 1 October 2015 until 30 September 2018.



Judy Reynolds BBus, CA, MAICD

Judy Reynolds, board director at Gladstone Ports Corporation

 

Judy is a chartered accountant with over 28 years' as a manager and director in public accounting firms. She has extensive experience in business development, profit and risk modelling and the formulation and implementation of strategic growth strategies. Judy works in a wide range of industries with small and medium entities (SMEs), their owners and business leaders as a consultant, advisor, mentor and coach. Judy is a founding director of Opening Gates. She previously owned a chartered accounting and financial planning business for over 15 years, chaired the National Sothertons Board and acted as board member and advisor to many organisations including the Gladstone Economic and Industry Development Board, and the Gladstone Foundation. She is a member of the Institute of Chartered Accountants, and is a past Fellow of the Taxation Institute of Australia. Judy is Chair of the Audit and Compliance Committee.

Appointed 1 October 2008 until 30 September 2011. Reappointed from 1 October 2011 until 30 September 2014. Reappointed from 2 October 2014 until 30 September 2017.